Christkindlmarkt Olomouc
160.500 Kč

Bruslení na náměstí: obrovský zájem škol, led drží i přes vysoké teploty.

OLOMOUC 10. 11. Kluziště na olomouckém Dolním náměstí je v provozu deset dnů, za tu dobu se na něm vystřídaly stovky dětí ze základních škol krajského města. Jim patří bruslařský stadion v centru města každý den v dopoledních hodinách. Odpoledne může na kluziště široká veřejnost. Přes vysoké teploty se daří udržovat led ve výborném stavu díky výkonnému zahraničnímu agregátu.

„Zájem je opravdu velký, hlásí se nám školy z celé Olomouce, ale také například jedna střední škola až z Tovačova,“ řekla Iveta Palkovičová z olomouckého magistrátu, která připravuje harmonogram bruslení. Například tento týden se na ledě vystřídá 200 dětí. „Do konce roku už se harmonogram pomalu plní, v lednu a únoru je ještě volno,“ dodala Palkovičová.

Led se letos daří udržovat ve výborném stavu díky výkonnějšímu agregátu dovezenému z Německa. „Po loňských zkušenostech, kdy jsme kvůli rozmarům počasí začali s bruslením o několik dnů později, jsme letos nasadili výkonnější techniku, která je schopna udržovat led i při vysokých teplotách, které panují v těchto dnech,“ vysvětlil Pavel Spálený z neziskové organizace Kulturní Olomouc, která kluziště provozuje v rámci Vánočních trhů.
Zatěžkávací zkouška byla o víkendu, kdy se rtuť teploměrů šplhala až ke dvaceti stupňům a bruslení připomínalo jarní lyžování na ledovci, když se dá vyjet v triku a kraťasech.

Kluziště má rozměr 25 x 15 metrů, tloušťka ledu dosahuje devíti centimetrů a za den spotřebuje spotřebuje elektřinu za 12 000 korun. Na ledovou plochu mohou bruslaři denně od 10:00 do 22:00 hodin, k dispozici jim je půjčovna bruslí, občerstvení i sociální zařízení. Pro nováčky je připravena škola bruslení. Na provoz kluziště, které je pro sportovce zdarma, přispívá olomoucká radnice.

Pavel Vysloužil, mediální zástupce o.p.s. Kulturní Olomouc, organizátora Vánočních trhů
777 071 170

Comments are closed.